911764
TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.

Vitmålade och bronserade. Stoppad sits. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage.

Skador. Slitage. Dekorbortfall.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

821 - 1 027 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens taburetter avbildade sid. 215.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens taburetter avbildade sid. 29.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37