911764

TABURETTER, 3 stycken, stockholmsarbeten, sengustavianska omkring år 1800.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Stoppad sits. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage.

Skador. Slitage. Dekorbortfall.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens taburetter avbildade sid. 215.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens taburetter avbildade sid. 29.