Vitmålade och bronserade. Liggande stoppad ryggbricka. Bladhölstrade ben. Dekor av pastellage, bland annat parställda gripar.
Skador. Lagningar.
Säbylund, Närke.
Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, en av auktionens stolar avbildad sid. 215.