922503

STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Liggande ryggbricka uppburen av lotusspjälor. Bladhöstrade ben. Med Stockholm stolmakareämbetes sigill.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens ena stol avbildad sid. 215.