226
914376

FABERGÉ, scarfring, guld, verkmästare August Hollming, S:t Petersburg, 1896-1908.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
958 - 1 440 EUR
1 080 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Med knutformad dekor. ristat inventarienummer 6910(?)14K guld. Längd ca 3,2 cm. Totalvikt ca 9,7 g.

Bruksslitage, mindre repor.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv.