227
907060

FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 500 - 6 750 EUR
4 740 - 7 120 USD
Klubbat pris
1 000 000 SEK

sköldformad, krönt av diamantbesatt kejserlig dubbelörn i silver och fyra antikslipade briljanter, nertill lagerfeston i guld, rosa emalj på guillochée botten med kyrillisk text i guld: Oljeproduktionsbolaget Bröderna Nobel. Längd 4 cm. Saknar stämplar.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 256

Broschen sannolikt tillverkad för något jubileum inom Nobels oljebolag.