228
907062

FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Ritat av Alma Pihl. Centrala diamanten ca 0,05 ct. 14K guld samt silver, ej stämplat. Höjd ca 2,8 cm. Totalvikt ca 3 g.

En del av broschen och åtta diamanter saknas. Lagningar till baksidan.

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Jämföra med andra liknande exempel i 'Carl Fabergé, Tsarens guldsmed', Nationalmuseum, Stockholm, 1997, katalognummer 230, 231 och 232.