229
907061

FABERGÉ, HALSKEDJA MED 9 MINIATYRPÅSKÄGG, guld, emalj MM, OLIKA VERKMÄSTARE S:T PETERSBURG 1899-1908.

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
7 940 - 8 830 EUR
8 290 - 9 210 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Kedja av guld med vridna länkar, otydlig verkmästarstämpel Feodor Afanassiev, guldhalt 56. 9 miniatyrpåskägg: Bärnsten och diamant, verkmästare August Hollming guldhalt 56; Guld, safir och rubiner, otydlig stämpel; Vit emalj, verkmästare Erik Kollin guldhalt 56; Röd emalj, diamanter, verkmästare Mikhail Perkhin guldhalt 56; gulgrön kalcedon, diamanter, verkmästare Mikhail Perkhin guldhalt 56; Vit och grön emalj, otydlig stämpel; Nefrit, pärlor, otydlig verkmästare sannolikt Mikhail Perkhin guldhalt 56; Guld, granat, diamant, verkmästare A Holmström guldhalt 56, Månsten, diamanter, otydlig verkmästare möjligen Feodor Afanassiev, guldhalt 56

emaljskador

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv