230
920602

FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui.

Fabergé, korpunge av obsidian,  i orginaletui.

Naturalistiskt skuren kropp med ögon av diamanter och ben av ciselerat guld. Etuiet märkt Fabergé under hovleverantörmärket, S:t Petersburg, Moskva. Benen med delvis otydliga stämplar samt engelska stämplar. Höjd 5,5 cm

Lagad och kompletterad, möjligen senare ben. Nagg.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 107 - 6 160 EUR

Klubbat pris:
145 000 SEK
Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Nationalmuseum, Carl Fabergé, Tsarens guldsmed, Stockholm 6 juni-19 oktober 1997, nr 53.