243
908565

Barbro Sprinchorn

(Sverige, 1929-1973)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Barbro Sprinchorn
(Sverige, 1929-1973)

VÄVD TAPET, "Mässa i Madrid" (detalj), gobelängvariant, ca 97,5 x 99 cm, signerad AB MMF BS

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1966. Baksidan med påsydd etikett.

Obetydligt slitage och smuts.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, färgplansch mot sid 97; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 97.

Ett exemplar av "Mässa i Madrid" finns i Nationalmuseums samlingar.