242
898035

MATTA, antik/semiantik silke Keshan Souf, sannolikt Motachem, ca 112,5 x 100-93 cm (samt överst 1½ cm slätväv).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Silverbroscherad botten med stort knutet mönster av blomkruka med palmetter och blommor samt ramverk med nisch och stiliserade rankor. Mörkblåbrun huvudbård med palmett- och arabeskrankor samt kartusch med inskription: Mobarak Bashad = Gratulationer, ett arbete av Ali-Reza. Sannolikt en bröllopsgåva. Flerfärgad silkevarp.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar, något blekt, obetydliga skador, silvertrådarna ställvis skadade. Den nedre kortsidan med smärre skador, lagningar och trampveck samt saknar några knutrader.