Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

Årtiondets auktion!

Nordens marknadsledande auktionshus presenterar Important Spring Sale med mästerverk i alla kategorier och internationella samlingar med ett samlat utrop på över 95 miljoner kronor.

Auktion 7 – 8 juni på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Asiatiska avdelningen säljs 8 juni.
Dag 1 onsdag 7 juni. Start kl 13: möbler och konsthantverk, start kl 18: konst.
Dag 2 torsdag 8 juni. Start kl 10: Asian Sale, start kl 16: smycken.
Följ auktionen live >

 
918 föremål
203. Pehr Zethelius, sockerskrin, Stockholm 1797, gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
206. Edward Wakelin, saltkar, 4 stycken, silver, London 1766.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
208. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1700-talets förra hälft, barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
211. Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788, gustavianska.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris 
100 000 - 125 000 SEK
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
214. Gustaf Folcker, dryckeskanna, silver, Stockholm 1847.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
215. WA BOLIN, jardinjär, Stockholm 1917, ristat lagernummer 6231.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
221. Ovchinnikov, IKON, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
222. Morozov, etui, guld 56, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
227. FABERGÉ, Nobelbrosch, guld, emalj och diamanter.
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 75 000 SEK
228. FABERGÉ, Snöflingebrosch prydnad med en gammal samt rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
230. FABERGÉ, Korpunge av obsidian, i orginaletui.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 60 000 SEK
232. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
233. Fabergé, serveringsfat, silver, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
235A. IKON, Ryssland, sannolikt sent 1600-tal, Jesu födelse.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
50 000 - 60 000 SEK
239. MATTA, semiantik Ghom, ca 335 x 217 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
240. MATTA, semiantik Heris, ca 589 x 345,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 70 000 SEK
241. MATTA, semiantik Isfahan part silk, ca 309 x 206,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
258. VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
259. VINGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 5 000 SEK
260. VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
262. TERRIN med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
263. TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
264. VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
265. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
267. TALLRIK, porslin. Darte, Paris, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
268. SKULPTURBYST, parian. Kunglig dansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 30 000 SEK
269. KAROTT med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
271. TALLRIKAR, sju stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
273. SÅSSNIPOR, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
276. FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 100 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
277. SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", kunglig dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
279. Karl Nordström, "Månuppgång i Bellevueparken".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris 
75 000 - 100 000 SEK
280. Carl Milles, "Tarantella".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
281. Erik Tryggelin, "Klara sjö – S:t Eriksbron i lyktornas sken".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
282. Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
25 000 - 30 000 SEK
283. Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
284. Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
285. Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
286. John Sten, "Landskap".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
287. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Lådspegel, dubbelsidig.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris 
100 000 - 125 000 SEK
288. Ernst Josephson, En kung ombord sitt skepp.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
289. Carl Fredrik Hill, Figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
290. Jan De Vliegher, "Sèvres, 2 Birds".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
291. Isaac Grünewald, Utsikt från Södermalm mot Riddarholmen.
Klubbat pris 
420 000 SEK
Utropspris 
300 000 - 350 000 SEK
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
50 000 - 70 000 SEK
293. Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
 
Utropspris 
250 000 - 300 000 SEK
294. Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
295. August Strindberg, "Packis i stranden".
Klubbat pris 
9 300 000 SEK
Utropspris 
10 000 000 - 12 000 000 SEK
296. Werner Åkerman, "Vårfrost".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK