Kan inte nå servern

Important Spring Sale 601

 
918 föremål
390. ABRAHAM BRUEGHEL, efter, olja på duk, ej signerad.
390. ABRAHAM BRUEGHEL, efter, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
381. ADAM WILLAERTS, olja på pannå, ej signerad.
381. ADAM WILLAERTS, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
742. ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal.
742. ALBUM, med 6 målningar. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
758. ALBUMBLAD, bläck och färg på papper. Indien, 17/1800-tal.
758. ALBUMBLAD, bläck och färg på papper. Indien, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
537. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
537. ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
536. ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.
536. ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
657. ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
657. ALTARSTAKAR, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
507. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
507. ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
840. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct.
840. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt 2.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
866. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct.
866. ARMBAND, med briljantslipade diamanter totalt ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
893. ARMBAND, med gammal- samt åttkantslipade diamanter, ca 2.97 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
919. ARMBAND, med malakit och berlock i form av Buddha.
919. ARMBAND, med malakit och berlock i form av Buddha.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
808. ARMBAND, meshlänkar.
808. ARMBAND, meshlänkar.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
793. ARMRING.
793. ARMRING.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
664. ASK för SYRSA, porslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
664. ASK för SYRSA, porslin. Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
560. ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
648. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
648. ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
786. ASK med LOCK, förgylld silver niello. Thailand, 1800-tal.
786. ASK med LOCK, förgylld silver niello. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
551. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
551. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
550. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).
550. ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
549. ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
549. ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
650. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
650. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
578. ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
578. ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
561. ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
561. ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349. AUGUST MALMSTRÖM, olja på duk, signerad A Malmström.
349. AUGUST MALMSTRÖM, olja på duk, signerad A Malmström.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).
100. Alexander Roslin Efter, Katarina den stora (1729-1796).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
363. Alexander Roslin, "Maria Josefa av Sachsen" (1731–1767).
363. Alexander Roslin, "Maria Josefa av Sachsen" (1731–1767).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
397. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar i solnedgång.
397. Alfred Wahlberg, Fiskebåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
211A. Anders Fornholm, LJUSSTAKAR, ett par, Stockholm 1801, gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
331. Anders Zorn, "Timret går".
331. Anders Zorn, "Timret går".
Klubbat pris 
6 000 000 SEK
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
297. Anders Zorn, Sir Ernest Cassel (1852-1921).
297. Anders Zorn, Sir Ernest Cassel (1852-1921).
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
142. Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko.
142. Andreas Reutz, sockerskrin, silver, Göteborg 1776, rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
138. Andreas Rönnov, kaffekanna, silver, Hälsingborg 1789, rokoko.
138. Andreas Rönnov, kaffekanna, silver, Hälsingborg 1789, rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
185. Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.
185. Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Arman (Armand Pierre Fernandez), ”Accumulation #S 0002".
388. Arman (Armand Pierre Fernandez), ”Accumulation #S 0002".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
292. Astrid Sylwan, "Untitled".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
312. August Malmström, "En modern Blenda".
312. August Malmström, "En modern Blenda".
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
295. August Strindberg, "Packis i stranden".
295. August Strindberg, "Packis i stranden".
Klubbat pris 
9 300 000 SEK
Utropspris
10 000 000 - 12 000 000 SEK
404. Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.
404. Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
294. Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).
294. Axel Fridell, "Mr Simmons" (Tidningsläsaren).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
278. Axel Lindman, "Stockholmsmotiv, Vinter", Tunnelgatan 25, Stockholm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
375. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
293. Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
293. Axel Törneman, "Självporträtt med cigarett".
 
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
58. BERGERE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
498. BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
494. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
494. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
493. BODHISATTVA, patinerad kopparlegering. Mingdynastin, 1400-tal.
493. BODHISATTVA, patinerad kopparlegering. Mingdynastin, 1400-tal.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
712. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
712. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
707. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
707. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
694. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
694. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
701. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
701. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
693. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
693. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
690. BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.
690. BOJAN, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
784. BOK, kolorerade träsnitt. Japan, 1800-tal.
784. BOK, kolorerade träsnitt. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.
51. BORD, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.
2. BORD, svensk empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
50. BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.
50. BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.
17. BORD. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
92. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.
92. BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
94. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.
94. BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
563. BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912).
563. BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
637. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
637. BRICKA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
684. BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
684. BRICKA, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct.
863. BROSCH, art déco, med olikslipade diamanter, ca 1.55 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK