Important Spring Sale 601

918 föremål
479. KRUKA, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
450. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
741. RELIEF, sandsten. Nepal, circa 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
476. FIGURIN, biskviporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
446. FAT, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
448. KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
458. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. VAS, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
8. FOTPALL, svensk empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
868. RING, WA Bohlin, Stockholm, 1961.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
171. T Phipps & E Robinsson, pingla, silver, London 1784.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
760. MÅLNING, gouache på papper. Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
770. GUDOM, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
766. MÅLNING, på duk. Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
747. SOLFJÄDER, tusch på papper. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
691. KOPP, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
750. BURK med LOCK, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
585. HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
559. SIGILL, två stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
759. MÅLNING, gouache på papper. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. PASILYSCHAL, ylle. Kashmir, Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
467. FAT, tre stycken, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
488. KRUKA, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
464. FAT, ett par, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
455. FAT, ett par, porslin. Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. MASKER, två stycken, trä. Troligen Indien, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
724. DOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
264. VÄRMEKUPA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
500. SITA-JAMBHALA, koppar legering. Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
667. SKÅLAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti med märke.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
561. ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. COLLIER, med odlade pärlor.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
912. BROSCH, med lapis lazuli och korall, ca 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
471. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
475. SKÅL, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
443. FAT, tre stycken, kraakporslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
447. SKÅL och FAT, porslin, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
449. FAT, tre stycken, porslin, Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
670. SKÅLAR, ett par, porslin. Republik med Daoguangs märke.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
663. PENSELBAD, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
473. FAT samt ASK med LOCK, porslin, omkring 1690, "Vung Tau Cargo".
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
474. SKÅLAR, två stycken, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
906. SEDELKLÄMMA, med cabochonslipad safir ca 3.26 ct.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
549. ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
579. INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
695. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
736. PLAKETT, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
548. VISITKORTSFODRAL, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
786. ASK med LOCK, förgylld silver niello. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
660. PENSELVAS, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. MÅLNING, pigment på papper. Indien, Orissa, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
692. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
785. MASK, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
597. SNUSFLASKOR, tre stycken, samt SKULPTUR, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
564. SKED, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
7. STOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
558. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
412. Richard Bergh, "Landskap från Tyrolen".
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
506. SIGILL, förgylld brons. Tibet, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
694. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
626. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
260. VINGLAS, 12 stycken. Omkring 1800.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
602. SNUSFLASKA, insidesmålad. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
712. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
508. DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
627. TEDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
699. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynasty, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK