529
900079

MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunfeng youlü Jiangnan", signerad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

Tusch och färg på papper, kalligrafi med titeln "Chunfeng youlü Jiangnan” (The wind of spring makes the river bank in the south green again), och tre röda sigiller. 68 x 45 cm. Totala storleken 73,5 x 51 cm

Små veck.

Proveniens

Villa Pauli, possibly bought by the current owner during a trip to China in the 1980s.

Li Xingjian (born 1937), student of Li Keran, painter using tradition Chinese technique. Associate Professor in China Central Academy of Fine Arts.