530
900090

MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunyu mengmeng jiangcheng", signerad och daterad 1982.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Tusch och färg på papper, kalligrafi med titeln "Chunyu mengmeng jiangcheng” (the mist of spring rain in the river city), och tre röda sigiller. Daterad 1982 (renxu). 59 x 46 cm. Totala storleken 64 x 51 cm

Små veck.

Proveniens

Villa Pauli, bought by the current owner during a trip to China in the 1980s.

Li Xingjian (born 1937), student of Li Keran, painter using tradition Chinese technique. Associate Professor in China Central Academy of Fine Arts.