570
886944

ALBUMBLAD, två styckenn, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Förhöjda i guld med figurscener av eleganta damer som underhåller härskare, landskap i bakgrunden, samt kalligrafisk s.k. svart nasta'liq skrift. Bladens mått 34x19 samt 33,5x18 cm. Båda baksidorna med svart nasta'liq skrift. Ej ramade.

Fläckar och fuktfläckar. Gulnad. Revor och veck. Något blad missfärgat. Hål och lagningar.