569
872859

OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Okänd konstnär. Fint detaljerad med en vy från floden som visar faktorierna i Kanton, Danmark, USA, Storbrittanien och den Nederländska flaggorna vajar i vinden ovan byggnaderna. Olja på duk. Mått 58x44,5 cm. Mått med ram 55,5x69 cm.

Renoverad. Uppfodrad duk.

Proveniens

These highly detailed works by Cantonese artists were bought by ships’ officers and merchants who came to trade at Canton (modern Guangzhou) in the 18th and early 19th centuries.