349
907896

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

AUGUST MALMSTRÖM, olja på duk, signerad A Malmström.

"Barn lekande vid ån". 43,5 x 74 cm.

Krackelyr. Skrapmärken. Smutsig.

Proveniens

Fru Veterinär Ivar Ulin, Falkenberg (inköpt 1953 från Karl Almgren Antikviteter och Inredningar, Stockholm); privatsamling.