381
919559

Adam Willaerts

(Nederländerna, 1577-1664)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 100 - 6 980 EUR
6 390 - 7 300 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Adam Willaerts
(Nederländerna, 1577-1664)

ADAM WILLAERTS, olja på pannå, ej signerad

Glatt sällskap framför Utrechts försvarsmur. Pannå 47 x 62 cm.

Tvättad. Strödda retuscher. Obetydligt ytsmuts.

Proveniens

Collection Herman Rasch enligt etikett a tergo.

Denna målning föreställer ett glatt sällskap utanför staden Utrechts försvarsmur med från vänster till höger Servaastoren, tornet Servaasabdij och fästningen Zonnenburg. Figurerna är placerade där Stadsbuitengrachtens vatten förväntas, därför är målningens motiv geografiskt en fantasikonstruktion.
Adam Willaerts återanvände ofta figurer i sina målningar, mannen i vänsterkant och mannen till höger med gevär kan ses i andra målningar av konstnären. Målningen är utförd under 1600-talets andra kvartal.

Bukowskis tackar dr. Laurens Schoemaker på RKD – Netherlands Institute for Art History i Haag för hjälp med attribuering av målningen.