380
918809

Frans Francken II, hans ateljé

(Belgien, 1581-1642)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Belgien, 1581-1642)

Israelerna tar emot egyptiernas skatter inför uttåget ur Egypten

Olja på koppar 69 x 86 cm. Samtida fanerad ram.

Proveniens

Bukowskis Internationella Vårauktion 1996, katalognummer 267.

Bukowskis tackar dr. Marrigje Rikken på RKD – Netherlands Institute for Art History i Haag för hjälp med attribuering av målningen.