293
884955

Axel Törneman

(Sverige, 1880-1925)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Axel Törneman
(Sverige, 1880-1925)

"Självporträtt med cigarett"

Signerad A. Törneman och daterad 1904. Olja på duk 104 x 124 cm.

Proveniens

Axel Törnemans efterlämnade samling; därefter har den ingått i samma konstsamling fram till idag.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1967, kat nr 16.