294
902486

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Mr Simmons" (Tidningsläsaren)

Torrnål (V état av V), 1933, signerad med blyerts. 26,8 x 23,9 cm, bladstorlek 44,5 x 36,3 cm (Japan).

Haskel 365.

Om Fridells mest älskade motiv skriver hans biograf Karl Haskell följande: "John Simmons bodde Miss Cocks pensionat på 85 Oakley Streeti flera år och början av 1930-talet. Han hade prövat på flera olika yrken, men under de arbetslösa perioderna fick han kost och logi av Miss Cook mot att han b la tog hand om pensionatets bokföring"