285
920858

Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

"Nakna träd vid vatten"

Svart- och färgkrita på papper 16,5 x 21 cm.

Proveniens

Fil. dr. Uno Otterstedts samling, Lund.
Hovrättsnotarie C G Lindgrens samling, Stockholm.
Direktör Jackie Neumans samling, Stockholm.

Galleri Färg och Form, Stockholm, "Carl Fredrik Hill (1849-1911). Akvareller, färgkritor och teckningar från sjukdomstiden", april-maj 1943, kat nr 33(?), baserat på märkning samt numrering på bakstycke.

I sin bok "Hill tecknar. Pejlingar i C F Hills sjukdomsvärld" från 1988 skriver Nils Lindhagen:

"Ingen har väl som Hill varit fascinerad av 'trädet' i dess otaliga uppenbarelser, och knappast någon har väl som han varierat och utnyttjat dess formrikedom. I sjukdomen kommer givetvis dess symbolbärande betydelse att allt mer betonas".

Lindhagen påtalar hur Hill redan under akademitiden kopierat (sannolikt efter en etsning) Jacob Ruisdaels dramatiska målning "Le Buisson" (Busken) samt att han mycket väl kan ha sett originalet under sina senare flitiga besök på Louvren i Paris. Enligt Lindhagen talar mycket även för att Hill i Louvren sett: "en målning av sin älskade Corot, 'Le Coup de Vent' (Vindstöten), där det ensamma vindpinade trädets motiv renodlas än mer. Senare dyker bilden återigen upp i Hills minne men får nu en helt ny betydelse som uttrycksmedel för hans privata mytologi. Borta är sol och sommar, lövträden förvandlas till mörka kusliga granar, piskade av en evig storm, och allting dränks i vattenmassorna".

I "Nakna träd vid vatten" känns, i sanning, sol och sommar synnerligen avlägsna där de avlövade träden står kala intill den potentiellt hotfulla vattenmassan.

Konstnär