25
911813

SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och spå lådor bakom uppfällbar klaff. I sargen lådor. Uppsats märkt med krita på baksidan "S v E IV" (Sigrid von Essen, 1850-1924). Längd, bredd, höjd cm.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wik, Uppland.