25
911813
SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Uppsats med fack och spå lådor bakom uppfällbar klaff. I sargen lådor. Uppsats märkt med krita på baksidan "S v E IV" (Sigrid von Essen, 1850-1924). Längd, bredd, höjd cm.

Slitage.

Utropspris:

25 000 - 30 000 SEK

2 567 - 3 080 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wik, Uppland.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37