24
911812
SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Fanerad med valnöt. Förgyllda beslag av mässing. Överdel med 11 lådor och hyllplan bakom skåpdörr. Skrivinredning bakom klaff. Undertill fem lådor. Längd 110, bredd 62, höjd 213 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 107 - 6 160 EUR

Klubbat pris:
38 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37