24
911812

SKRIVSKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Fanerad med valnöt. Förgyllda beslag av mässing. Överdel med 11 lådor och hyllplan bakom skåpdörr. Skrivinredning bakom klaff. Undertill fem lådor. Längd 110, bredd 62, höjd 213 cm.

Proveniens

Säbylund, Närke.