23
911807

SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Graverad dekor. Båda märkta med etikett ”3887” och etikett märkt ”no 3”. En med påskrift i bläck ”C.L.L.”. Den andra märkt med rött ”C v E” [troligen Carl von Essen]. Längd 44,5, bredd 13 cm.

Nedre glasen senare, folieringsskador, dekorskador, ett ljusarmsfäste skadat, ramdekor skör.

Proveniens

Säbylund, Närke.