22
911806

MATBORD, Sverige, 1940-talets slut.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Fanerat med mahogny, linjeornering av lönn. Fyrsidiga ben med mässingshylsor. Tre mahognyfanerade iläggsskivor (à 45,5 cm) , samt sju ofanerade iläggsskivor (36,5+37+5x50 cm). Rundade bordsändar vardera 64,5 cm. Total längd 589, bredd 129, höjd 75,5 cm. Stödjande bockar medföljer.

Ställvis slitage, fläckar, sarger med ställvis fanerresning.

Tilläggslista

Korrekt total längd 589 cm. Correct total length 589 cm.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens matbord avbildat sid. 214.

Kopia av Nordiska museets bord inv.nr. 109.281

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

17. Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK