21
911768

GOLVUR med spelverk, av Peter Strand 1798, med 14 stycken musikrullar. Sengustavianskt.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Grön- och vitmålat, samt förgyllt. Krönande urna med eldsflamma, dörr med snidad dekor av musiktrofé upphängd i lagergirlanger. Vitlackerad urtavla. Signerat med blyerts på träskiva "Förfärdigadt i Stockholm 1798 d. 20 april af Peter Strand". Medföljer 14 musikrullar. Höjd 317, längd 85, djup 58,5 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens golvur avbildat sid. 214

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens golvur avbildat sid. 30.

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför liknande golvur med spelverk av Petter Strand, sid. 184-184, inv. 22,354.