20
911769

SKÅP, svensk barock, 1700-talets första hälft.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris

Fanerat med alrot. Hyllplan bakom dörrpar. Skulpterade kapitäl. Längd 239, bredd 88,5, höjd 235 cm. Nyckel finns.

Senare kulfötter. Faner ställvis slipat. En svarvad dragknopp av trä till låda nedtill synlig på bilder men saknas.

Tilläggslista

En svarvad dragknopp av trä till låda nedtill synlig på bilder men saknas.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens skåp avbildat sid. 30.