19
911773

SKÄRM, Frankrike, eller Holland, 1700-talets mitt.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Guldgrund på gyllenläder med målade motiv av figurer i landskap s.k. herde eller fete-galante-scener. Höjd 244, sex delar à 54,5 cm, total längd 327 cm.

Slitage. Sprickor.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Upptagen i Claes de Frietzckys egenhändiga förteckning från den 11 juli 1789 på Säbylund ”Förteckning på Meublerne vid Säbylund och hvad de kosta i inkiöp med frackt”, Kungliga biblioteket:
1 stor skärm med förgyld brokig målning.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, auktionens skärm avbildad sid. 23 och 28.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, auktionens skärm avbildad sid. 214.