18
911850

BORDSPENDYL, samt TAZZOR, ett par. Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Siennamarmor och patinerad brons. Ur med romersk krigare och attribut. Bordspendylens längd 67,5, bredd 22, höjd 52 cm. Tazzors höjd 36, diam 26,5 cm.

Delar saknas.

Proveniens

Säbylund, Närke.