17
911839

BORD. Sverige, 1800-talets mitt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
41 000 SEK

Fanerat med ädelträ. Skivor av röd resp. grå granitell. Märkt med pappersetikett "Baron Carl C:son von Essen" (Carl Carlsson von E. 1887-1948), samt märkt med rödkrita "S v E" (Sigrid von Essen, 1850-1924). Längd 132, bredd 71, höjd 88 cm.

Fanerskador.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Troligen har bordet formgetts av arkitekten Fredrik Wilhelm Scholander, som ledde ombyggnationen av Wik slott omkring år 1860.

Kammarherre friherre Carl Carlsson von Essen (f. 1887, d. 1948) ärvde efter sin morbror greve E. Lewenhaupt Säbylunds fideikommiss i Närke.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

183. Cooper & Gorfer, "Nazgul Holding Wheat in Green", 2010.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK