16
911836

VASER PÅ SOCKLAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets första hälft.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 400 - 28 100 USD
Klubbat pris
380 000 SEK

Blybergsorfyr. På socklar/skåp av brunmålat trä med infälld skiva av blybergsporfyr på framsidor. Märkt med pappersetikett "lot n: 3" resp. "lot n: 5" och "Sigrid von Essen" (S. von E. 1850-1924). Vasernas höjd 57, diam 60 cm. Skåpens höjd 121, bredd 52 cm.

Kantskador.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, upptar porfyrsamlingen på Wik där auktionens vaser sannolikt beskrivs som "Vaser, 2: ne af Blidbergsporfyr".
Här följer hela samlingen:
10. Porfyrsamlingen.
Bordskifva, rund, af roth porfyr, 4 fot i diameter.
D:o d:o d:o d:o.
Bordskifvor, 3:ne, runda, af Blidbergsporfyr, 2 f. 41.
2:ne d:o, aflånga af granit.
2:ne d:o, d:o af rothporfyr.
D:o d:o af mörk porfyr (Rennäs).
Vaser, 2: ne af Blidbergsporfyr.
3) 2 af Rennäs- d:o.
» 4 af Orrelocks- d:o.
» 2 af Dysbergs- d:o.
» 2 af Serpentin- d:o.
» 2 af Bredvads- d:o.
Vaser, 2 af Ivlittporfyr.
» 1 af mörk Orrelocksporfyr.
» 1 af grönaktig gran i tel 1.
» 1 af Blidbergsporfyr.
» 1 af Gåsvarfsporfyr.
Piedestal af Blidbergsporfyr.
Blomsterställning af granitell.
Skål med fot af röd Orrelocksporfyr.
D:o af Serpentinpor fyr.
Barometer ställning af rothporfyr.
Skackbräde af Loka-, Risbergs- och Bredvadsporfyr.
Bläckhorn af Dysbergsporfyr.