251
920059

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Ljusa plador", rölakan, ca 344,5 x 254,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador. Sidorna med trampveck och smärre skador, skadade fransar, många saknas.

Formgivare