Arne Jones E1299
257
872550

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Blommig rya", rya, ca 173 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1969.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, senare fransar varav några skadade.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 171.