319
903960

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
353 000 - 441 000 EUR
368 000 - 460 000 USD
Klubbat pris
4 600 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Titt-ut"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1901. Akvarell på papper 38 x 55 cm.

Införselmoms

Proveniens

Tidningsmannen Frithiof Hellberg (1855-1906, grundare av veckotidningen "Idun", förvärvad direkt från konstnären år 1901); fru Maria Hellberg (1858-1957, hustru till/änka efter ovanstående); Magaliff Konst och Antikhandel, Stockholm; Johan Danielsson, Insjön; Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 423, "Höstauktionen", 1 november 1983, kat nr 361; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion); Sotheby's London, "Scandinavian Paintings (Private Collector)", 23 Mars 1988, kat nr 94; J.E. Safra Collection (förvärvad på ovanstående auktion).

Dresden, "Grosse Kunstausstellung", maj 1904 (under titeln "Ein Blick durch die Sofalehne"); Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning -Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 165.

Witold Rybczynski, 'A Homemade House', artikel i 'Art & Antiques', december 1990, avbildad sid. 77 hängande på väggen i konstnärens lilla ateljé (foto av Kari Haavisto); Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, omnämnd sid. 286 f, avbildad halvsida i färg sid. 287 samt upptagen i katalogdelen under år 1901, sid. 84 som nr 979.

Carl Larssons bedårande skildringar av de egna barnen har vunnit miljoner betraktares hjärtan världen över. Detta gäller i synnerhet de akvareller som är hämtade från familjens sägenomspunna konstnärshem i den lilla byn Sundborn. Ett av de mest reproducerade samt älskade motiven utgörs av akvarellen "Titt-ut" från 1901.

"Titt-ut", som utfördes i nära anslutning till familjens definitiva flytt från Stockholm till Sundborn i mars 1901, är ett utmärkt exempel på Carl Larssons säregna samt unika sätt att måla akvarell. Motiven från familjehemmet Lilla Hyttnäs utmärks av en pregnant färgskala (ofta baserad på husets inredning, där Carl och Karin gärna använde sig av engelskt rött samt grönt) där de enskilda detaljerna avgränsas av en sirligt tunn men distinkt konturlinje i svart. Konstnären lär ha hämtat viss inspiration från de japanska färgträsnitt som han uppskattade och samlade (de första inköptes redan i Paris i konstnärens unga år, -”Såsom artist är Japan mitt fosterland!”), många av vilka finns kvar än idag i läsrummet på Lilla Hyttnäs övervåning.

Motivet avbildar den nya ateljén innan väggen uppfördes mot den nuvarande långa korridoren (som förbinder rummet med bostadsdelen) samt eldstaden utökades. Torsten Gunnarsson och Ulla Eliasson skriver i "Carl Larssongården – Från timmerstuga till allkonstverk", 2016 om den nya tillbyggnaden till byggnadskomplexet:

"Nyårsafton 1899 [innan den permanenta flytten till Sundborn] kunde han också inviga vad som då var Sveriges största ateljé och som nästan fördubblade husets yta. Från början var det en fristående byggnad men redan genom 1901 års tillbyggnad förbands den med boningshuset. Det stora rummet användes både för arbete och fest, här firades bland annat jul och dukades till större middagar. Den stora öppna spisen var liksom den i verkstaden mer en eftergift åt trevnaden än en effektiv värmekälla. Ateljén var omvittnat kall vintertid och spisen fick senare både utvidgas och kompletteras med en kamin".

Vilket fruset fadershjärta, emellertid, behöver vare sig större spis eller kompletterande kamin då en älskad dotter leker ”Titt-ut” i soffan? I förgrunden, vilket troligtvis ligger till grund för konstverkets titel, kikar nämligen konstnärens busiga dotter Kersti (född 1896) lekfullt fram mellan den rödmålade soffans spjälor. I bakgrunden skymtar Carl Larssons förstudie till den berömda monumentalmålningen "Gustav Vasas intåg i Stockholm", utförd för trapphallen till Nationalmuseum i Stockholm (som en pendang till den likaledes monumentala samt berömda "Midvinterblot"). Makarna Larssons högst personliga heminredningsideal förtydligas av, den ovan anförda, färgsättningen med direkt inspiration från den brittiska Arts and Crafts-rörelsen. Till höger i bild skymtar en annan intressant inredningsdetalj i form av den 1600-talspanel från Schleswig-Holstein vilken dolde skåp och förrådsutrymmen, bl.a. för Carl Larssons kuriosautställning, som också omfattade ett ”museum” av sameföremål. Ateljéns möblemang är ännu idag bevarade i samlingarna på Carl Larsson-gården i Sundborn.

Det var dessa akvareller vilka avbildade familjen Larssons eklektiska inredningsideal där barnens behov ofta fick stå i centrum som låg till grund för konstverkens segertåg över världen. Carl och Karin Larsson förde valda delar av världens kulturarv (barockinredningar, japanska träsnitt, engelska stilideal m.m.) till Sundborn där de, på ett dittills sällan skådat sätt, blandade friskt för att uppnå något som idag fått makarna Larsson att framstå som ”skapare av ett svenskt ideal”.

När akvarellsviten "Åt solsidan" ställdes ut på 1915 års oerhört betydelsefulla utställning Panama-Pacific International Exposition i San Fransisco skrev t. ex professor Eugen Neuhaus (Member of the International Jury of Awards in the Department of Fine Arts of the Exposition):

"As an illustrator, though very different, Carl Larsson appeals in a comprehensive group of pictures in another gallery. Carl Larsson’s extraordinary resourcefulness in getting everything he needs out of the confines of his home has for years been the cause of his great popularity abroad, and in his thirty-three cheerful drawings he discloses his entire home life, in all the variety of happenings which makes married existence a success. His drawings are faultless, his sense of colour supple and refreshing, and his ability to make such extensive use of the relatively narrow atmosphere of his home without exhausting it proves his caliber".

"Titt-ut" förvärvades på ett tidigt stadium (samma år som den målades), direkt från konstnären, av tidningsmannen Frithiof Hellberg, som var grundare av veckotidningen Idun. I samband med förvärvet erhöll han Carl Larssons tillåtelse att, under konstnärens överinseende, utföra färglitografier baserade på akvarellen avsedda för Iduns prenumeranter. Resultatet blev att motivet hör till Carl Larssons mest kända samt spridda. Föreliggande originalakvarell har även den ställts ut internationellt på ”Grosse Kunstausstellung” i Dresden år 1904.

Vänligen notera att föremålet är pantsatt hos en tredje part

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

6. Gaetano Pesce, fåtölj med fotpall, "La Mamma", modell UP5 och UP6 ur 2000-serien, B&B Italia, Italien.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK