354
906552

Paul Fischer

(Danmark, 1860-1934)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Klubbat pris
Paul Fischer
(Danmark, 1860-1934)

Flanörer i solsken, Bredgade, Köpenhamn

Signerad Paul Fischer. Olja på duk 51 x 57,5 cm.

Motivet är från Bredgade i Köpenhamn, 1920-tal. Kyrkan till höger är Sankt Ansgars katolska kyrka, uppförd 1842. Bortom kyrkan syns ett palats från 1700-talet som nu och då innehåller Kunstindustrimuseet och i fjärran syns träd som växer på Kastellets vallar.