38
917822

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Fanerad med bla rosenträ, ebenholts, Ceder och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalsten. Påskrift med bläck på trä under stenskivan "Trä Sorterna å denna Byrå äro följande Ebenholtz, Boxbom, Grönheben, Rosenträ, äckta Ceder, Sockerdahn och Furu som är blinträ". Signerad på lådkant GFT. Längd 92, bredd 47, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Fanerskador.

Påskriften på byrån av Gustaf Foltiern, som berättar vilka träslag som använts för att fanera byrån, är unik.