39
913101

BYRÅAR, två snarlika, St Petersburg, Ryssland, directoire, omkring år 1800.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerade med mahogny. Halvrunda, avsmalnande ben, fanerade med mahogny, inläggningar i fält av mässingslister. En med påskrift på baksidan i rött "WINTERBÄCK KOTKA". Längd 105 cm, bredd 53, höjd 96 cm.

Proveniens

Sannolikt Gösta Winterbäck ( f. 1885), tandläkare, kulturpersonlighet och en av grundarna till det regionala museet i Kotka, Finland. Byråarna köptes av nuvarande ägare i Finland på 1990-talet vid två olika försäljningar. De har tillhört en familj i Finland i flera generationer och delades vid ett tillfälle mellan två systrar, vilka förmodligen var två av Gösta Winterbäcks döttrar.

Antoine Cheneviere,”Russian Furniture: The Golden Age, 1780-1840”, London 1986, sid. 129, fig. 117.