40
914407

BYRÅ, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Fem lådor. Längd 113, bredd 53, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Bukowskis, april 1949, auktion 341, katalognummer 233, avbildad plansch 25.