42
886001

SKÅP, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Överdel med hyllplan och tre små lådor bakom dörrpar. Underdel med fem lådor. Beslag av mässing, delvis förgyllda. Hörnen med akantusblad och lagerhängen av förgylld mässing. Längd 133, bredd 62, höjd 219 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador. Lösa lister medföljer.

Proveniens

Claes Erik Grill, delägare i Gimo bruk. Sannolikt från Gimo bruk.

Bukowski Auktioner, hösten 1978, auktion nr 408, katalognummer 494, jämför ett par bokskåp med mycket snarlik design, katalogiserade som arbeten av Gottlieb Iwersson, samt från samlingarna på Tidö slott och tidigare Tullgarn slott.