423
911896

David von Krafft, tillskriven

(Tyskland, 1655-1724)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
David von Krafft, tillskriven
(Tyskland, 1655-1724)

Bernhard von Liewen (1651-1703)

Oval duk 74 x 57 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II sid 493. SPA 1920:1941 som ett porträtt sannolikt av David von Krafft.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, nr 114 (attribuerad till D. C. Ehrenstrahl).

Bernhard von Liewen (1651-1703) gift med Lovisa Horn af Björneborg (1655-1715), se katalognummer 437, föräldrar till Carl Gustaf von Liewen (1695-1722), katalognummer 422.