424
912008

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

Ulrika Elisabeth von Liewen (1747-1775).

Påskrift a tergo "Friherrinnan Ulrica Elisabet de Geer född Liewen - målad af Herr Hof Intendenten Lundberg". Pastell 52 x 42 cm. Samtida rikt skuren och förgylld ram.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II sid 494. SPA 1920:2151.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, nr 129.

Gift med sin kusin Charles de Geer av Leufsta, vars moder var Catharina Charlotta Ribbing, (1720-1787).