425
911810

Carl Stephan Bennet

(Sverige, 1800-1878)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Carl Stephan Bennet
(Sverige, 1800-1878)

"Lifgardist till häst".

Signerad Bennet och daterad 1840. A tergo märkt med krita "G v E" (Gustaf von Essen), "C v E " (Carl von Essen), "S v E" (Sigrid von Essen) samt "Bennet". Duk 68 x 52 cm.

Tilläggslista

Föreställer inte som tidigare angivits Gustaf Adolf Fredrik Wilhelm von Essen (1803-74).

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Bernhard Schlegel, Svenska slott, "Wijk", Stockholm, 1876, nr 105: "Lifgardist till häst. 2,2,5; 1,7,5" [tum].

.