428
911874

Carl Fredrik von Breda

(Sverige, 1759-1818)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Fredrik von Breda
(Sverige, 1759-1818)

Carl Fredrik Reinhold von Essen (1789-1820)

Signerad C F von Breda och daterad 1808. Duk 73 x 64 cm.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 252. SPA 1920:1953.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, nr 112.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, katalognumret avbildat sid 215.