429
911815

Olof Arenius

(Sverige, 1700-1766)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Olof Arenius
(Sverige, 1700-1766)

Ulrika Eleonora Ribbing af Zernava (1723-1787).

Överförd text a tergo "Gjordt af Ahrenius 1745 Ulrica Eleonora Ribbing född 18 may 1723 gift med Baron Carl Gustaf Liewen 1746 - Rentoilerad 1949". Uppfodrad duk 54 x 42 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wik, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 671. SPA 1917:12.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, nr 92.

Carolina Brown, "Liksom en herdinna", 2012, avbildad helsida s. 260, kat nr 119.