433
911997

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Gustaf lundberg, carl-gustaf von liewen (1722-1770) och hans maka ulrica eleonora ribbing (1723-1787).

Carl-Gustaf von Liewen (1722-1770) och hans maka Ulrica Eleonora Ribbing (1723-1787).

Pastell 64 x 50 cm respektive 63,5 x 50,5 cm. Samtida rikt skurna och förgyllda ramar.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 400 - 20 534 EUR

Klubbat pris:
160 000 SEK
Proveniens

Säbylund, Närke.
Tidigare Wiks slott, Uppland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid. 494 SPA 1920:2045 samt sid. 671 SPA 1920:2038.

Schlegel, Bernhard, Stockholm, 1876, samlingarna på Wiks slott, Uppland, upptagna som nr 172 och 128.

Slott och herresäten i Sverige, Närke, Säbylund, Allhems förlag 1969, katalognumret avbildat sid. 217.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89