434
911867

Martin Mijtens d.ä, hans krets

(Sverige, 1648-1736)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Sverige, 1648-1736)

Herr- och damporträtt

Mansporträttet med påskrift "Aetatis Suae 53 Ao 1676". Ovala dukar 86 x 70,5 cm samt 80 x 65,5 cm. A tergo pappersetikett med påskift "Baron Carl Cson von Essen" (Carl Carlsson von Essen, 1887-1948). Samtida förgyllda ramar.

Proveniens

Säbylund, Närke.