44
886514

HÖRNSKÅP, ett par, av Léonard Boudin (1735-1804), mästare i Paris 1761, Louis XVI, 1700-talets slut.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Fanerade med amarant, valnöt, lönn och infärgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skivor av vit marmor. Dörr framför. Båda signerade upptill med stämpel "L BOUDIN", samt märkt med skråstämpel "JME" (Jurés Menuisiers-Ebeniste". Längd 72, bredd 46, höjd 97 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Kompletterade. Fanerlagningar. Sprickor.