Madeleine Pyk – en samling F769
45
904466

SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 270 - 3 820 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fanerad med jakaranda, valnöt och plommon. Beslag av förgylld mässing. Bakom snedklaff sex små lådor och tre fack. Utdragbar skrivskiva med fack. Nedtill låda. Längd 90, bredd 27, höjd 103 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Delvis maskstungen. Lagningar. Sprickor. Nyckel finns.